Célkitűzés

  • Post author:
  • Post category:Egyéb

Ne elvárásokat támassz, hanem célokat tűzz ki!

Célkitűzés

Miért fontos a célkitűzés edzésnél?

Ahhoz, hogy el tudj indulni, szükséges meghatározni legalább az irányt. A célkitűzés kezdetben sokszor egy megérzés, egy vízió arról, amit el szeretnénk érni. Az úton haladva azonban ez folyamatosan változhat – és ez teljesen rendben van. Az ember tanul, fejlődik, és ahogy egyre többet tapasztal, úgy formálódnak a céljai is. Ez nemcsak az edzésre, hanem az élet minden területére igaz.

Reális célok vs. irreális elvárások

Két nagyon különböző dologról van szó: célok és elvárások. Érdemes ezt egy picit jobban megvizsgálni.

A célok általában motiválnak, előre visznek. Az elvárások viszont sokszor pont az ellenkező hatást érik el: ha túl nagy elvárást támasztunk magunkkal szemben, és nem jön az eredmény azonnal, akkor könnyen csalódás, önkritika és akár feladás lehet a vége. Az elvárások egyfajta belső nyomást jelentenek, ami gyakran inkább gátol, mintsem segít.

Ezért mindig azt javaslom a vendégeimnek: kerüljük az elvárásokat! Ehelyett inkább tűzzünk ki konkrét, elérhető célokat, és ha valami nem sikerül elsőre, nézzünk rá tudatosan: valóban akkora probléma ez? Hiszen attól, hogy egy célhoz több idő kell, vagy több próbálkozás, még nem jelenti azt, hogy kudarcot vallottunk.

Hogyan állíts fel rövid és hosszú távú célokat?

A hosszú távú célok mindig valami nagyobb víziót jelentenek – egy olyan eredményt, ami nincs karnyújtásnyira, hanem hosszabb folyamat eredménye. Ahhoz viszont, hogy ezt elérjük, szükség van kisebb, rövid távú célokra, amelyek segítenek lépésről lépésre haladni.

Sokszor a kisebb célokat nem becsüljük meg eléggé. Elérjük őket, de nem állunk meg egy pillanatra, hogy értékeljük a haladást, és továbbrohanunk a következő lépés felé. Pedig ezek a kisebb mérföldkövek éppolyan fontosak, mint maga a nagy cél.

Hadd hozzak egy saját példát:
Amikor elhatároztam, hogy zsírt szeretnék veszíteni, tudtam, hogy szükségem van valamilyen kardió kiegészítésre az edzéseim mellé. A legegyszerűbb és legelérhetőbb opció a séta volt, így elhatároztam, hogy heti ötször beiktatom.

Az első hetekben voltak napok, amikor nehezen vettem rá magam, de aztán egy idő után egyszerűen megszoktam, belesodródtam a folyamatba. Ma már, ha sokat kihagyok, érzem, hogy hiányzik. Ez a nagyobb célom egy apró része volt, mégis rengeteget adott – és végül beépült az életembe.

Ezért fontosak a rövid távú célok: nemcsak segítenek eljutni a végső eredményhez, hanem közben új szokásokat alakítanak ki, amelyek hosszú távon fenntarthatóvá teszik a fejlődést.