Az edzés csak félsiker
Regeneráció és pihenés
Miért elengedhetetlen a regeneráció?
Sokan úgy gondolják, hogy az izmok az edzés alatt fejlődnek, de valójában a növekedés és erősödés a pihenőidőszakban történik. Amikor edzünk, mikrosérüléseket okozunk az izomszövetben, amit a szervezet regenerál, erősebben és ellenállóbban építve vissza. Ha nem adunk elég időt és megfelelő támogatást a szervezetünknek, túlterheltséghez, sérülésekhez és teljesítményromláshoz vezethet.
Az izomnövekedés és regeneráció kapcsolata
Az edzés katabolikus (lebontó) folyamat, mivel az izmok terhelés hatására sérülnek.
A regenerációs időszak alatt indul be az anabolikus (felépítő) folyamat, amely során az izmok megerősödnek.
A fehérjeszintézis (az izmok újjáépülése) a megfelelő táplálkozással, alvással és pihenéssel gyorsítható, vagy ha úgy tetzsik a fejlődésed sokkal hatékonyabb lesz.
Az elsődleges pillér a regenerálódásban az alvás lesz és természetesen azt az alvás minősége fogja meghatározni.
Az alvás minőség javítása:
Ezek azok a pontok amik teljesen bagatelnek tünhetnek, de egyre több tanulmány és vagy tapasztalat mutatja, hogy igenis fontos hogy figyeljünk ezekre.
- Kékfény csökkentése vagy kiiktatása lefekvés előtt
A telefonok, tabletek és egyéb kijelzők kék fénye elnyomja a melatonin termelődését, ami az elalvás természetes folyamatait akadályozza. Érdemes legalább egy órával lefekvés előtt kerülni a képernyőket vagy használni kékfény-szűrő módo - Kevesebb folyadékfogyasztás este
A lefekvés előtti túlzott folyadékbevitel megszakíthatja az éjszakai pihenést azzal, hogy fel kell kelnünk mosdóba menni. Érdemes este már tudatosan figyelni erre, hogy az alvás zavartalan maradjon. - Megfelelő matrac és párna kiválasztása
Az alvás minőségét nagyban befolyásolja a fekhelyünk. Tapasztalatom szerint egy keményebb matrac jobban támogatja a pihenést, de ez egyéni preferencia kérdése. A lényeg az, hogy se túl puha, se túl kemény ne legyen – fontos a megfelelő gerinctámasz és a kényelmes testhelyzet. - Időben lefeküdni – lehetőleg éjfél előtt
A cirkadián ritmusunk (biológiai óránk) szempontjából nem mindegy, mikor fekszünk le. Tanulmányok szerint a 22:00 és 00:00 közötti elalvás támogatja legjobban a hormonális regenerációt és az alvás mélységét. A késői lefekvés hosszú távon ronthatja az alvásminőséget és az energiaszintet napközben.Alvást segítő szerek – rövid távú segítség, de nem hosszú távú megoldás
Vannak különböző alvást segítő készítmények, például melatonin, magnézium, vagy gyógynövény-alapú nyugtatók, amelyek rövid távon támogathatják a pihentető alvást. Ezek segíthetnek elaludni, mélyebbé tehetik az alvást, vagy csökkenthetik az éjszakai ébredéseket.
Viszont nem érdemes őket rendszeresen használni, mert vagy csökken a hatékonyságuk a szervezet hozzászokása miatt, vagy ami még fontosabb: megszokhatjuk, hogy nélkülük nem tudunk jól aludni. Ez hosszú távon ronthatja a természetes alvásminőséget és a test saját regenerációs mechanizmusait.
Érdemes inkább az alvás természetes támogatására koncentrálni, például egy következetes alvási rutin kialakításával, megfelelő táplálkozással, képernyőidő csökkentésével és nyugodt lefekvési környezet kialakításával. Az alvás nem csupán egy fiziológiai szükséglet – ez az egyik legfontosabb pillére a regenerációnak és az optimális teljesítménynek.

Bejelentkezés
- Kapcsolatfelvétel
- Bejelentkezés csoportos órára
- Bejelentkezés személyi edzésre
Közösségi Média
